• Nabídka
    • Fotogalerie
    • Reference
    • Kontakt
Kácení stromů pro město Luhačovice (2015) Uherský Brod (2015) Nátěr střechy v Lázních Luhačovice (2014) Pokácení silně poškozené vrby pro Povodí Moravy (2010) Altán pro Azylový dům Samaritán Otrokovice (2012) Přístřešek pro Azylový dům Samaritán Otrokovice (2010)

RIZIKOVÉ KÁCENÍ STROMŮ

Za rizikové kácení se považuje kácení všude tam, kde není strom díky jeho rizikovým parametrům možno pokácet v celku.

Práce provádíme pomocí horolezecké a stromolezecké techniky s maximálním ohledem na bezpečnost naší i Vašeho majetku. Všeobecně se výškové práce a zejména rizikové kácení považuje za jednu z nerizikovějších profesí, což se samozřejmě promítne i do konečné ceny.

Ceny se zde paušálně stanovují velmi těžce, protože každý strom je jinak rostlý a bývá obklopen různými práci ztěžujícími podmínkami (ploty, bazény, dráty el. vedení, hroby, střechy, zahradní domky, skleník...). Postupné kácení provádíme pomocí lan, kladek, žebříků a vysokozdvižných plošin. Čím je větší složitost káceného stromu tím i jeho cena.

Nejčastěji se ceny pohybují od 2000,-Kč po 10 000,-Kč za kus.

Ideální je strom vidět osobně, ale někdy postačí i do e-mailu zaslat fotky, nejlépe celého stromu. Obhlídka a nacenění je vždy ZDARMA.


 

Novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení

Dne 1. listopadu 2014 vešla v platnost novela, kterou se mění vyhláška 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Novela má číslo 222/2014 Sb. Po více než roce se tak opět mění pravidla hry pro povolování kácení. Zde najdete plné znění vyhlášky.

Jaké jsou podstatné změny?

  • Z vymezení pojmů zmizela definice zahrady, která nemá v jiném zákoně oporu. Nyní se sleduje stav v katastru nemovitostí.
  • Sleduje se, zda strom roste v zastavěném území.
  • Je zaveden termín ovocná dřevina. V prováděcím přepisu jsou ovocné dřeviny konkrétně jmenované. Jedná se o: Angrešt, Rybíz, Broskvoň, Hrušeň, Jabloň, Temnoplodec (Arónie), Jeřáb obecný moravský, Kdouloň, Líska obecná, Mandloň obecná, Meruňka, Morušovník, Ořešák vlašský, Maliník, Ostružiník, Slivoň, Třešeň.
  • A konečně, je změněna část, která bude nejvíce zajímat vlastníky zahrady a která definuje charakteristiku dřevin, k jejichž kácení není třeba povolení. Mimo jiné tedy není třeba povolení pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

Pro úplnost uvedu celý paragraf 3, který se k povolování vztahuje:
Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se podle §8 odst. 3 zákona nevyžaduje
a) pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
b) pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
c) pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin3),
d) pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada , zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

To mimo jiné znamená, že pokud je strom součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí nebo pokud je mimo zastavěné území, povolení ke kácení potřeba je. Tady je takový klíč, který by mohl vlastníkovi zeleně zpřehlednit, zda potřebuje či nepotřebuje povolení ke kácení.

Povolení ke kácení

Náležitosti žádosti ke kácení se nemění, formulář žádosti je k dispozici zde.



© 2017 All rights reserved. PitoGaliano.cz